טיפולי קור בתוצרת חקלאית המיועדת לייצוא

 

 

 

טיפול קור הינו צורת הדברת מזיקים ספציפיים על ידי שמירה על טמפרטורה וזמן שנקבעו לכך מראש. 

מטרת טיפולי-הקור היא למנוע העברת נגעי הסגר באמצעות תוצרת חקלאית למדינות אליהן היא מיועדת.

קיימים יעדי יצוא תוצרת חקלאית, שעל פי דרישותיהם, היצוא אליהם מותנה בביצוע טיפול קור. כיום היעדים האלו הם: ארצות הברית, יפן, קוריאה, סין ואוסטרליה. עם זאת, הרשימה היא דינמית ומתעדכנת באופן שוטף.
על כל יצואן המעוניין לייצא ליעדים אלו לפנות לשירותים להגנת הצומח ולביקורת לשם קבלת הנחיות בנושא טיפולי קור.

מזיק ההסגר העיקרי נגדו פועל טיפול הקור הוא זבוב הפירות הים תיכוני (Ceratitis capitata).

זבוב הפירות הים תיכוני (Ceratitis capitata) הוא מין של זבוב פירות, הגורם לנזקים נרחבים לגידולי פירות חקלאיים. מקורו של זבוב זה הוא  מערב אפריקה, וכיום נמצא באזורים נרחבים בעולם, ובהם אגן הים התיכון, אוסטרליה  ואמריקה.

בעולם ידועים למעלה מ-250 מינים של פירות אותם הוא תוקף הזבוב. ביניהם: הדרים, תפוחים, אגסים,  רימון, אפרסקים, שזיפים, מנגו, גפן, תאנה,  גויאבה, פיטנגו, פג'ויה ועוד, ואף ירקות, כגון: פלפל, עגבנייה, ועוד.

הזבוב לא עובר מרחקים גדולים בכוחות עצמו, ובדרך כלל יעבור מרחקים קטנים יחסית במהלך חייו (עד מספר קילומטרים מועט). מכאן שהגורם העיקרי להתפשטותו במדינות העולם הוא המסחר הבין לאומי בתוצרת חקלאית טרייה נגועה.
טיפולי הקור מונעים את התפשטותו של המזיק.

​למידע נוסף ניתן לפנות אל אנשי הקשר: 
טיפולי קור בתוצרת חקלאית המיועדת לייצוא

 

 

 

 

טיפולי קור - דרישות לפי מדינות ומוצריםיבוא ויצוא;מידע לחקלאי;יצוא צמחים ומוצרי צמחיםהגנת הצומח - ביקורת תוצרת חקלאית;טיפולי קור בתוצרת חקלאית המיועדת לייצוא;שירותים להגנת הצומח ולביקורתhttps://www.moag.gov.il/ppis/Yechidot/BikoretQuality/publications/Pages/tipuley_kor_2016.aspxטיפולי קור - דרישות לפי מדינות ומוצרים14/06/2016 21:00:00{93c558f0-0c51-42be-b909-f0bb6c877427}ef0a426b-2ee0-448c-89a2-18cec3f8b45826