​ארבה המדבר (Schistocerca gregaria -  Desert Locust) מידע וביולוגיה
כתב: ד"ר צבי קליין, אנטומולוג

להקות ארבה המדבר חדרו ארצה בתחילת חודש נובמבר 2004. בתחילה הגיעו לחופי מישור החוף פרטים בודדים שהופרדו מלהקות שנדדו מצפון אפריקה לקפריסין. בשבוע השלישי של חודש נוב' 04, החלה חדירה של נחילי ארבה מסיני לכיוון הערבה וצפונה, עד קו באר שבע חברון. מזיק זה הוא אויב מס' אחד לגידולי החקלאות מאז שהאדם החל בגידולי תרבות.  הוא אוכל כמעט את כל מיני הצמחים הירוקים.

זהו מין הארבה החשוב ביותר עקב יכולת הפלישה לקרוב ל- 60 מדינות. הנזק הפוטנציאלי נוגע ל-10% מאוכלוסיית העולם. למזלנו פלישת ארבה המדבר למדינת ישראל מתרחשת לעיתים רחוקות. בפעם האחרונה בסוף שנות החמישים ובתחילת השישים. לרוב, חגבים אלו אינם נודדים וחיים כיחידים. שינויים בסביבה, לחץ של חוסר במזון או מנגד, תנאי התרבות טובים במיוחד גורמים לעלייה דרמטית באוכלוסיה אשר גורמת להתלהקותם של החגבים ולהתחלה של נדידת להקות.


מחזור החיים כולל שלושה שלבים:

ביצה, זחל ובוגר. משך הזמן של כל שלב תלוי במזג האוויר.

נתחיל בדרגה שחדרה ארצה מסיני:

בוגר שאינו בשל מינית (Immature adult) צבעו ורוד. אם חולפים יותר מחודשיים בדרגה זו הצבע הופך לאדום חום.

 צילם: רפי גמסון


בוגר מינית
: הבשלה מינית יכולה להמשך שבועות או חודשים, בתנאי טמפרטורה נמוכה, יכולה להמשך גם חצי שנה.  הזכרים מגיעים לבגרות קודם והם מפרישים חומר בעל ריח  שמשפיע על הבשלה מינית של הנקבות.  התחלת ההבשלה המינית מאופיינת בהעלמות הצבע הוורוד.  הבוגרים מינית מאופיינים בצבע צהוב. הלהקות הגדולות מתפצלות ללהקות קטנות יותר.

ריבוי: בעת ההזדווגות הזכרים קופצים על הנקבות ומחזיקים אותם ברגליהם הקדמיות, קצות הבטן נפגשות והזכר מעביר תאי זרע. הזדווגות יכולה להימשך שעות. במקרה שמספר הזכרים גדול, הם נלחמים על הנקבות. אחר ההזדווגות הנקבות מחפשות מקום מתאים להטלה. עדיפות לקרקע רכה ולחה ולא קרה. בטן הנקבה מוגדלת פי שניים בזמן ההטלה. התטולה באורך של 4-3 ס"מ. בדרך כלל נקבה מטילה שלוש תטולות ובסה"כ 200 ביצים בממוצע לנקבה. הביצים סופגות לחות במהלך התפתחותן. המצב האופטימלי להתפתחות תקינה של הביצים, קרקע בה ירדו 20 מ"מ גשם.

אחת הסיבות להתפרצות הנוכחית של אוכלוסיית הארבה היא, גשמים מרובים אשר ירדו במרכז ומערב אפריקה בשנה שעברה.  בגירת הביצים יכולה להמשך בין עשרה ימים לחודש (בהתאם לטמפרטורה).

הזחלים הקטנים בוקעים בדרך כלל בשעות הזריחה בבוקר. למקום שבו הוטלו הביצים ובקעו הזחלים נהוג לקרוא שדה הטלה.


הטלה (חתך) - הנקבה מטילה את הביצים בקרקע לחה 

הטלה (חתך) - הנקבה מטילה את הביצים בקרקע לחה

צילם: רפי גמסון

 

תטולה של ארבה המדבר (חתך) מכוסה בשכבת קרקע לחה 

תטולה של ארבה המדבר (חתך) מכוסה בשכבת קרקע לחה

צילם: רפי גמסון


זחל: הזחלים שבקעו מתאחדים ומתחילים לנוע בקבוצות.

התפתחות הזחלים כוללת 5 דרגות, בין דרגה לדרגה מתבצע נשל. הצבע השולט בדרגה הראשונה, אחר הבקיעה, הוא שחור. משקלו המקסימלי מגיע לכ- 40 מג' ואורכו ל- 0.7 ס"מ.

בדרגה השנייה הראש גדול יותר והאורך עד 1.5 ס"מ ועדיין אין זכר להתפתחות הכנפיים.

בדרגה שלישית מופיעים ניצני כנפיים ואורך הגוף יכול להגיע עד 2 ס"מ. הדרגה הרביעית מאופיינת בצע שחור וצהוב. הכנפיים עדיין קצרות ולא מכסות על הבטן, גודלו הסופי של הגוף בשלב זה מגיע עד 3.5 ס"מ. בדרגה החמישית הכנפיים כבר מכסות חלק מהבטן אך לא מתאימות עדיין לתעופה.

אורך הגוף יכול להגיע ל- 5 ס"מ והמשקל מעל גרם.

הצבע הכללי צהוב עם כתמים שחורים.

ככל שהזחלים גדולים יותר הם זקוקים למזון רב יותר ולכן הנזק שהם גורמים גדל. אחר הנשל של הדרגה החמישית מגיעים לבוגר (שלא בשל מינית).

משך החיים הממוצע של בוגר יכול לנוע מ- 2.5 ועד 5 חודשים. בגידול מעבדתי ניתן להחזיקם גם זמן רב יותר. ככל שהבוגר מבשיל מינית מהר יותר כך אורך חייו מתקצר.

כאמור, בכל דור אוכלוסיית הארבה מוכפלת! חשוב ביותר לאתר את שדות ההטלה, לסמנם ולהשמיד את הזחלים בטרם יהפכו לבוגרים בעלי יכולת ריבוי.  בין היתר נהוג להשתמש בפיתיון מורעל.

 

חשוב לציין כי ארבה המדבר איננו מעביר מחלות ולא גורם נזק ישיר לבני אדם, מלבד אנשים בודדים בעלי רגישות אלרגית אשר מחזיקים אותו בידיהם. הנזק לאדם הוא כמובן עקיף, הארבה אוכל את מזוננו.

ארבה

ארבה