מסלולי טיול בעקבות עצים באזור הצפון

​​​​​

פיקוס בנגלי

Ficus bengalensis


משפחה: תותיים

מיקום העץ: שדה אליהו ורשה במרכז המשק

מימדים: גובה: 20 מטרים. קוטר נוף: 35 מטרים

גיל העץ: כ- 65 שנים

          
תמונה: פיקוס בנגלי

איך מגיעים?
מגיעים לעמק בית שאן ופונים מזרחה בכביש 90 בצומת הנצי"ב. נוסעים בדרך שלושת הקיבוצים עד קיבוץ שדה אליהו. בתוך הקיבוץ מחנים ליד חדר האוכל והולכים 5 דקות ברגל עד לחורשת הפיקוסים שמאחורי חדר האוכל.

סיפורו של העץ:

הפיקוס הבנגלי הראשון בחורשה המרשימה הנו צאצא של הפיקוס הבנגלי הראשון בארץ, הנטוע משנת 1888 במקווה ישראל. העץ הראשון הגיע לקיבוץ שדה אליהו ע"י תלמיד מקווה ישראל שהביא לקיבוצו מזכרת צנועה – ענף מעץ הפיקוס הבנגלי ה"מקוואי". לימים, נשתלו ליד הצאצא המקוואי שתילים נוספים של פיקוס בנגלי ופיקוס השדרות שיצרו במקום חורשה טרופית עבותה שגודלה כשלושה דונם. החורשה בעלת שורשי תמך רבים ושורשי אוויר המקנים למקום אווירה מיוחדת לבילוי ולמנוחה. אפשר לשלב את סיורכם במקום עם ביקור במפעל "ביו תור", בו תוכלו לפגוש חקלאות אורגנית והדברה ביולוגית. אלון התבור בצומת חלפתא 

Quercus ithaburensi​s​

 משפחה: אלוניים

​מימדים: גובה: 18 מטרים. קוטר נוף: 40 מטרים

גיל העץ:  כ- 600 שנים
                 
תמונה: אלון התבור

איך מגיעים?
צומת חלפתא נמצאת על כביש 85 עמיעד-פרוד במפגשו עם כביש 806. בצד דרום מערב של הצומת רואים מרחוק את העץ.  

סיפורו של העץ:

מימדיו המרשימים של עץ האלון הגדול מעידים על גילו. שלושה אנשים צריכים לחבק את גזעו כדי להקיפו. העץ נמצא ליד קברו של רבי אבא חלפתא ובנו וסביר להניח כי הוא שרד בגלל קרבתו לקברים הקדושים. 

אותות השנים נותנים בעץ את סימניהם. פצעי הגיזום הגדולים שנעשו בו במהלך טיפולים שעבר ושברי ענפים גרמו לחדירת פטריות וחרקים המקצרים את חייו של העץ.

העץ מתואר לראשונה במסעותיו של רבי משה באסולה בביקורו בארץ בשנת 1523. כדאי לבקר ולראות את העץ, לשבת בצלו על הספסלים שמתחתיו וליהנות מצלו המרהיב.אלון התבור בטבעון


מיקום: טבעון 

משפחה:  אלוניים

מימדים: גובה: 9 מטרים. קוטר נוף: 10 מטרים

גיל העץ: מאות שנים
          
תמונה: אלון התבור בטבעון

איך מגיעים?

העץ מסומן במפת ניווט שטח "עמוד ענן" וניתן לראותו בקלות בכתובת  .http://amudanan.co.il/

קל להגיע ברכב דרך רחוב האלונים, הרחוב הראשי בטבעון. פונים ימינה ברחוב בורוכוב בסמוך לתחנת הדלק, בפינה פונים שמאלה לרחוב רמז וממשיכים כמה מטרים עד תמרור אין כניסה. פונים ימינה בפנייה חדה בדרך אספלט תלולה אשר בהמשכה הופכת לדרך עפר נוחה. נוסעים עד שמגיעים למעבר בקר, עוברים אותו ומגיעים לשטח פתוח. ניתן לחנות בצל ולעבור לחורש ממול שם תראו את השלט לאלון וגם את האלון החבוי בין העצים. ניתן להגיע או לחזור באותה דרך או להמשיך צפונה בדדך העפר שבוואדי המגיעה עד לשער קיבוץ אלונים.


סיפורו של העץ:

עץ האלון הזקן והמרשים כונה ע"י תושבי האזור בכינויים רבים: "האלון הזקן ביותר בארץ", "האלון בעל הגזע הגדול ביותר" ועוד. מתברר שוותיקי טבעון מכירים את העץ מימים ימימה ונהגו לבקרו פעמים רבות. העץ צנוע ונחבא בתוך חורש אלון מצוי. העץ מרשים בעיקר בגלל גזעו העבה שהיקפו עולה על חמישה מטרים. חלקו של הגזע חלול עקב שברי ענפים ופטריות ורקבונות שחדרו לתוכו. 

קשה לדייק באשר לגילו של העץ, אך בהתייחס לקוטר גזעו אנו מעריכים שהעץ הזקן הנו בן כשמונה מאות שנים.

בעקבות נפילתו של סגן אילן גבאי ז"ל​ במלחמת לבנון השנייה (באוגוסט 2008) החליטה משפחתו הגרה בסמוך לאמץ את העץ ולשמרו כפינת הנצחה. פעילות ברוכה זו נעשתה בשיתוף המועצה המקומית, קק"ל ומשרד החקלאות. אהרון גבאי (אביו של אילן ז"ל), שהנו גוזם עצים מומחה, טיפל בעץ במסירות רבה ושיקמו בהצלחה. בנוסף המקום טופח ונגזם, נוספו ספסלים ושבילים מסומנים לעץ האלה האטלנטית המרשים, הנמצא במרחק של כ- 1.5 ק"מ מהמקום. אין סימלי מעץ האלון להנצחתו של הקצין אילן, כמו שאומרים חכמינו, "כי האדם עץ השדה". האתר מתאים למנוחה, לפיקניק ולטיול מרשים בכל ימות השנה.