מסלולי טיול בעקבות עצים באזור הדרום


אדנסוניה מאוצבעת


   Adansonia digitata 

משפחה: בומבקיים

מיקום העץ: בקיבוץ עין גדי ליד חדר האוכל     

מימדים: גובה: 25 מטרים. קוטר נוף: 20 מטרים

גיל העץ:  כ- 50 שנים

  
      
תמונה: אדנסוניה מאוצבעת

איך מגיעים?

מגיעים לקיבוץ עין גדי השוכן לחוף ים המלח. בקיבוץ יש מספר פריטים מרשימים של עץ הבאובב. שניים במדשאה ליד בית ההארחה ואחד מרשים במדשאה הצפונית של חדר האוכל בקיבוץ.


סיפורו של העץ:

העץ הנו אחד העצים הגדולים בעולם! מוצאו בסוואנות באפריקה והוא רגיש לקור. בארץ העץ מצליח לגדול והתפתח רק באזורים חמים.

העצים בעין גדי נטעו ע"י אנשי הנוי בקיבוץ לפני כחמישים שנים. העץ בעל גזע שמן ורחב העשוי להגיע באפריקה לכעשרה מטרים. בזמן הגשמים הגזע משמש לאגירת מים המשמשים אותו בתקופת היובש. העץ נחשב לסוקולנט אשר בתקופת יובש משיר את עליו ומלבלב לאחר הגשמים.

הפרחים של העץ הם גדולים ולבנים ופורחים בלילה. הם נמצאים על עוקצים ארוכים ומשתלשלים מטה. העץ מואבק ע"י עטלפים. הפרי דמוי מלפפון שמן. באפריקה העץ אהוב על הקופים ולכן הוא נקרא עץ לחם הקופים.

העץ מוכר לילדים מהסיפור הנסיך הקטן בו התבקש הנסיך הקטן לעקור שתילי עץ באובב אשר מסכנים את כדור הארץ בגלל שורשיהם וגזעם האדיר.

קיבוץ עין גדי הנו גן בוטני ונווה מדבר בלב בקעת הירדן בגלל תנאי האקלים המיוחדים והמים המתוקים המצויים בו. סיור בגן אפשרי לקבוצות בתיאום מראש, או כאשר תציינו לשומר בשער שהגעתם לבקר את עצי הבאובב. הסיור בגן הוא חוויה צימחית, ממש טיול ביער טרופי. עצי הבאובב צעירים עדיין וגזעם המרשים משמשים קנה מידה לגודלו של האדם בטבע. שיזף מצוי

Ziziphus spina-christi


משפחה: אשחריים

מיקום העץ: עין חציבה (עיר אובות)          

מימדים: גובה: 15 מטרים. קוטר נוף: 15 מטרים

גיל העץ:  כאלפיים שנים

    
 תמונה: שיזף מצוי

איך מגיעים?

מכביש הערבה (כביש 90) פונים בצומת עין חציבה מערבה לכביש 227 לכיוון מעלה עקרבים. לאחר כארבע מאות מטרים פונים שמאלה (דרומה) לעיר אובות. העץ נמצא באיזור העתיקות בצד דרום מזרח של הנקודה.


סיפורו של העץ:

עץ עתיק ובולט בנוף, שגדל במקום למימדים מרשימים בזכות מעין שהיה במקום וייבש.

מסורת מטיילים בארץ טוענת שזה העץ העתיק ביותר בישראל. העץ מרשים בעל גזע מרכזי וענף נמוך ושרוע הנתמך על הקרקע. מצבו של העץ אינו טוב ונדרש שיקומו באמצעות תוספת השקיה וגיזומי סניטציה קלים.
אתר העתיקות הסמוך לעץ מזוהה עם תמר המקראית ועץ השיזף שניטע כנראה מאוחר יותר במקום.

המקום תואר על ידי הנוסע האוסטרי - גרמני מוסיל אלואיס שבביקורו בארץ בשנת 1902 התרשם מהעץ וממימדיו.  גם הגיאוגרף יוסף ברסלבסקי שביקר במקום בשנות ה- 50 תיאר את העץ המרשים. השמועה בקרב שבטי בדווים באזור מספרת על שד ששוכן בעץ שבגללו אלו פחדו לגעת בעץ.

המקום שווה ביקור כחניית ביניים במהלך נסיעה באזור הערבה. היישוב עיר אובות, בו העץ שוכן, הוא היישוב הקטן ביותר בארץ ומוגדר כחווה חקלאית. היישוב הוקם ב- 1967 ע"י שמחה פרלמוטר, יהודי שהגיע לישראלי ממיאמי.


דום מצרי

Hyphanene thebaica


משפחה: דקליים

מיקום העץ: עין עברונה בערבה

מימדים: גובה: 12 מטרים. קוטר נוף: 9 מטרים

גיל העץ:  מאות שנים

  
  תמונה: דום מצרי 

איך מגיעים?

על כביש הערבה (כביש 90), כשמונה קילומטרים צפונית לאילת, יש דרך עפר הפונה מזרחה ועליה שילוט לדקלי הדום. לאחר נסיעה קצרה בדרך העפר נראה את שמורת הדקלים מקרוב.


סיפורו של העץ:

סיור בשמורת דקלי הדום הנו סיור חובה לאוהבי עצים. לדקל הדום מופע יחודי. גזעו מתפצל לשנים מספר פעמים עד לנוף העלים דמויי המניפה. המקום הנו שמורת טבע מאחר ודקל הדום הנמצא במקום הנו קצה התפוצה הצפונית של העץ בעולם ובישראל הנו נדיר מאוד. האתר מגודר באופן סימלי כדי לשמרו. הפרי דומה לקוקוס אך קטן יותר. הוא אכיל אך לגבי טעמו יש חילוקי דעות.  

בעברונה, הנמצאת מעט צפונה מהשמורה, הייתה בתקופה המוסלמית תחנת דרך ואספקה לשיירות וייתכן כי עולי רגל מוסלמים נהנו מצלו העדין של דקל הדום. מאוחר יותר היתה באזור חווה חקלאית גדולה שהשתמשה במים ממעין סמוך. הביקור בשימורה מהנה במיוחד ומספק צילומים מאוד יפים.