​אכיפת חוק צער בעלי חיים:

​ביקורות במסגרות מגוונות בהן מוחזקים בעלי חיים מתקיימות כחלק מפעילות המשרד לאכיפת חוק צער בעלי חיים, בשיתוף גורמים בתוך המשרד ומחוצה לו, בהם מחלקת צער בעלי חיים בשירותים הווטרינריים, יחידת האכיפה והחקירות של המשרד (פיצו"ח), הלשכות הווטרינריות האזוריות, רופאים וטרינרים רשותיים, משטרת ישראל, המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים. 

בשנה האחרונה, מתחילת 2017 ועד הרבעון הראשון של 2018, טופלו 474 תלונות בגין הפרת תקנות צער בעלי חיים. 
במהלך הפעילות, נפתחו למעלה מ-160 תיקי חקירה והוטלו קנסות מנהליים בסך כולל של כ-520 אלף ש"ח ₪. חלק מן התיקים הסתיימו בהרשעה ובחלק אף, הענישה כללה קנסות פליליים בטווח של 4,000 ₪ ל-15,000 ₪.
בין העונשים שניתנו מאסר בפועל או על תנאי של מספר חודשים והתחייבות להימנעות ביצוע העבירה בשנית.

​על פי הנחייה פנימית של מחלקת התביעות במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, הטיפול בתיקי צער בעלי חיים הינו בעדיפות ראשונה על פני שאר התיקים המטופלים במחלקה. 

חלק נרחב של העבירות שעל פי חוק ותקנות צער בעלי חיים הוסבו בשנת 2011 לעבירות מנהליות, דבר שיצר שינוי מהותי בכל תהליך האכיפה של החוק. האכיפה הפכה למהירה, יעילה ומרתיעה יותר. המהלך ייעל את האכיפה ואפשר הטלת 199 קנסות בסך של כ- 840,000₪. הקנסות הוטלו ומוטלים בעקבות עבירות רבות  מסוגים שונים.

תמיכות בפעולות יזומות לשיפור רווחתם של בעלי חיים  

משרד החקלאות מקצה מדי שנה סכום משתנה בהיקף של כמה מיליוני ש"ח לתמיכה לטובת פעולות יזומות לשיפור רווחתם של בעלי חיים, בהם: עידוד עיקור כלבים, עיקור וסירוס חתולי רחוב, הקמת מרפאות רשותיות, שדרוג כלביות עירוניות, חילוץ ושיקום סוסים וחמורים.

חילוץ ושיקום חיות מחמד, סוסים וחמורים  

משרד החקלאות, במסגרת האכיפה, מקיים כאמור מבצעים יזומים לחילוץ והצלה של בעלי חיים שנפלו קורבן להתעללות. לאחר חילוץ בעל החיים הוא מועבר לשיקום וטיפול רפואי במתקן מוגן במימון מלא של המשרד. לאחר שיקום מועבר בעל החיים למשפחה מאמצת.

תוכנית ההצלה לסוסים וחמורים שנפלו קורבן להתעללות החלה את פעילותה לפני שש שנים, בשנת 2007. כ- 550 סוסים וכ- 250 חמורים חולצו עד כה מהתעללות ושוקמו במתקנים מוגנים, במימון מלא של משרד החקלאות בהיקף של מעל מיליון ₪. מרבית הסוסים הועברו למשפחות מאמצות אשר ביכולתן להעניק בית חם וטיפול כנדרש. החמורים שחולצו מהתעללות שולבו במתחמי בריכות דגים והם נהנים מביתם החדש בטבע.

תכנית ההצלה של כלבים וחתולים החלה פעילותה בשנת 2010 ומאז חולצו ושוקמו מעל 40 כלבים ו- 23 חתולים, בהם כלבים שיועדו לקרבות כלבים וחתולים שהוחזקו בבית גידול בתת-תנאים.

הדרכת חקלאים  

לצד הדרכה והסברה עבור הציבור הרחב, פועל המשרד גם בקרב החקלאים בענפים השונים, לשם יישום היבטים שונים הקשורים ברווחת בעלי החיים במשקים החקלאיים.

איך מגישים תלונה?  

אם נתקלתם בבעל חיים ואתם חושדים כי הוא עובר התעללות או הזנחה אנא פנו אלינו. כל תלונה נבדקת!!
בפנייתכם חשוב לציין את הפרטים הבאים: מקום ותאריך האירוע; פרטי המחזיק בבעל החיים; הסימנים שהובילו לחשד; חשוב מאוד - צילום ותיעוד הפרטים במלואם מהווים בסיס חשוב לטיפול בתלונה; פרטי הפונה כולל מספר טלפון להתקשרות; פרטי עדים שנכחו במקום (אם יש). 
פרטים בסיסיים אלה חשובים כדי להתחיל חקירה בחשד להתעללות. עם זאת, גם אם אין בידכם את כל הפרטים אך יש לכם חשד להתעללות - אל תהססו לפנות - דוא"ל ל- welfare@moag.gov.il​  או לפקס: 03-9681661.