מאגר מחלות בעלי חיים

שם המחלה בעבריתאבולה - קדחת דימומית
שם המחלה באנגליתEbola hemorragic fever
דרגת האיום של המחלה על אוכלוסיות אנשים ובעלי חייםזואונוזה המסכנת את האוכלוסייה בצורה מוגבלת.
אטיולוגיה (הגורם)וירוס האבולה ממשפחת ה-Filoviridae. קיימים שלושה סוגים אפריקאים וסוג אחד אסיאתי (שאינו פוגע באדם).
תפוצה בעולםמרכז אפריקה, זאיר, סודן, גאבון, ניגריה, ליבריה, אוגנדה, קונגו. בפיליפינים קיים במקוקים הסוג "אבולה רסטון" שאינו פוגע בבני אדם.
תפוצה בישראללא הופיע מעולם בארץ.
שנה אחרונה בה הופיעה המחלה בישראללעולם לא הופיעה.
מחלה רשומה בישראללא​ (רשומה עבור תחלואת בני אדם במשרד הבריאות)
מחלה רשומה ב-OIEלא
מופע בבני אדםמופיע בבני אדם. אחוז התמותה גבוה ונע בין 50%-90%. תקופת הדגירה 2-21 יום. תחילת המחלה פתאומית ומופיעים קדחת, הקאות ושלשולים, כאבים חזקים ודימומים.
סוגי בעלי חיים נפגעיםפרימטים גדולים (גורילות, שימפנזות) ואנטילופות קטנות (אנטילופות יער).
סוגי בעלי חיים המהווים מאגר מבלי להראות סימנים קלינייםממחקרים אחרונים שבוצעו, נראה כי עטלפי פירות הם הנשא העיקרי ש​ל המחלה והם אינם מציגים סימנים קליניים. יתכן וקרציות גם הן מהוות מאגר למחלה.
סימנים קליניים בבעלי חייםבקופים (בייחוד גורילות) חום גבוה, שטפי דם פנימיים וחיצוניים, שלשול דמי, חולשה, קשיים בתנועה ומוות לאחר חמישה עד שבעה ימים.
מקור ההדבקהמגע עם דם, נוזלי גוף, הפרשות, מגורילות שימפנזות ואנטילופות יער חיות או מתות, טיפול בחולים, שימוש בכלים רפואיים שלא עברו חיטוי הולם.
דרכי העברה של המחלה בין בעלי חייםהשמפנזים צדים ואוכלים את קופי הקולובוס המערבי האדום הנגועים באיבולה. בין הגורילות עובר הוירוס באירוסול.
דרכי העברה של המחלה מבעלי חיים לבני אדםבמגע וטיפול בשמפנזות, גורילות ואנטילפות יער חיות או מתות הנגועות בוירוס. כן ציד ואכילת בשרם. המחלה יכולה לעבור מאדם לאדם.
שיטות אבחון המחלהELISA ,PCR, בידוד נגיף.
אפשרות אבחון במכון הווטרינרילא
אפשרות אבחון בחו"ל? היכן נמצאת מעבדת האבחון?כן, מעבדות ה-C.D.C
דרכי מניעת הופעה או התפשטות המחלה בארץנקיטת אמצעים במעברי הגבול.
פעולות אחרות לבלימת חדירת המחלה או התפשטותהאין להתיר כניסת ויבוא קופים מיבשת אפריקה ומהפילפינים. קופים רלוונטיים שהוברחו ונתפסו יש להחזיק בהסגר של 30 יום.
הערותבגלל שאבולה היא מחלה עם תמותה גבוהה ביותר בין 50% ל-90% היא מסווגת בדרגה רביעית בביובטיחות ובדרגה א כנשק ביולוגי על ידי ה-C.D.C. המחלה באדם מחייבת דיווח למשרד הבריאות.​