​​​השירותים הווטרינריים בכלל והמחלקה לאפידמיולוגיה בפרט, מקיימים קשר מתמיד עם הארגון הבינלאומי למחלות בעלי חיים, ה-O.​I.E.
משנת 2005, ארגון הבריאות העולמי למחלות בעלי חיים מפעיל מערכת מחשוב חדשה בשם WAHIS אשר אליה זורם המידע אודות המצאות המחלות במדינות השונות. קיימת חובת דיווח למערכת זו על המחלות הרשומות, אחת לחצי שנה.

מידי חצי שנה, מעדכנים השירותים הווטרינריים את ארגון ה- O.I.E, את האיחוד האירופאי ומדינות שונות בנושא מחלות רשומות. בדו"ח החצי שנתי מצוין באם המחלה רשומה בישראל ומחייבת דיווח עליה.
הדו"ח מתאר לפי מחלה וסוג בעל החיים, אילו אמצעים ננקטים על מנת לשלוט על המחלה, כגון הגבלות תנועה בארץ, ניטור פאסיבי או אקטיבי ובקרה ביבוא. בדו"ח מצוין גם היקף התמותה, תחלואה לפי מחלה וסוג בעל החיים, ואמצעי ביעור שננקטו הכוללים כמות החיסונים שבוצעו, שחיטה או השמדה בפיקוח ווטרינרי.

בתום תקופת השנה קיימת חובת דיווח נוספת, בדבר נתונים נוספים הקשורים לרפואה ווטרינרית כגון מספר רופאים ווטרינרים והפילוח לפי תחום עיסוק, מצבת בעלי חיים, מעבדות ממשלתיות והבדיקות השונות אותן הן מבצעות, ייצור חיסונים, מידע על מחלות לא רשומות וארועי מחלות זואונוטיות באדם (מידע המתקבל ממשרד הבריאות).

על אירוע חריג או מחלה מתפרצת חדשה מעדכנים השירותים הווטרינריים באופן מיידי (immediate notification). הדו"חות המיידיים כוללים פירוט מלא של היקף המחלה, תמותה והחיות שנחשפו למחלה. הדיווחים מופצים באופן מיידי ולא יאוחר מ- 24 שעות אחרי אבחון המחלה.
דו"חות חירום אלה מלווים בדוחות מעקב הנשלחים מדי שבוע או בפרקי זמן אחרים. בדיווחים אלה מתוארים פרטים על התפשטות המחלה למוקדים נוספים, סיום אירועים ונתונים אפידמיולוגיים אודות האירועים.
דו"חות ההמשך נשלחים עד העלמות המחלה מהמדינה או הכרזת המדינה כאנדמית למחלה (כלומר שהמחלה השתרשה בה).
הדיווחים השקופים והמיידיים לארגונים הבינלאומיים אודות התפרצות מחלות משמעותיות, מגבירים את האמינות של השירותים הווטרינריים בעולם ובשל כך מדינת ישראל נחשבת לאחת המדינות האמינות ביותר בכל הקשור לדיווחים על מחלות בעלי חיים.

חובת דיווח מיידי ל- O.I.E חלה במקרים הבאים:

  • הופעת מחלה רשומה שלא הופיעה מעולם בארץ.
  • הופעה מחדש של מחלה רשומה אשר דווח והוצהר לגביה כי ההתפרצות הקודמת הסתיימה.
  • הופעת זן חדש של מחלה קיימת.
  • עליה פתאומית ובלתי מוסברת בפיזור, הארעות, תחלואה ו/או תמותה של מחלה קיימת.
  • מחלה מתפרצת (לאו דוקא רשומה) עם תחלואה ו/או תמותה משמעותיות או עם הבט זואונותי (מחלה היכולה להדביק בני אדם).
  • שינוי באפידמיולוגיה של מחלה רשומה (מאגר, פתוגניות, זן) ביחוד אם קיימת השפעה זואונותית.

​*​הערה: הדו"חות המפורסמים להלן הוגשו לארגון הבריאות הבינלאומי O.I.E בפורמט אשר איננו מותאם לאולסיות בעלות צרכים מיוחדים. במידה ובמהלך הצפייה בדו"חות נתקלתם בבעיה בנושא נגישות, אשר מקשה על המשך הגלישה וצריכת התוכן, נשמח לקבל הערות ובקשות, באמצעות פנייה מקוונת (יש לבחור - אחראי על התקלות ורעיונות לשיפור האתר). 

​אנו  נעשה ככל שביכולתנו על-מנת להנגיש את המסמכים הנדרשים​ בצורה המיטבית ולענות לפניתכם בצורה המקצועית והמהירה ביותר.