מערך בריאות עופות

​​​מחלת הניוקסל היא מחלה נגיפית מדבקת מאוד ממשפחת Paramyxoviridea, אשר יכולה לפגוע בעופות וציפורים. הנגיף מתחלק ל-3 זנים: לא פתוגני (לנטוגני), יותר פתוגני (מזוגני) ואלים (ולוגני).
הסימנים הקלי​​ניים בעופות משתנים מאוד ותלויים בעיקר בזן הנגיף, אך גם בסוג העוף הנדבק ובגיל העוף. ישנם עופות המשמשים כנשאים של המחלה ומפיצים אותה ללא סימני תחלואה.

סימנים קליניים אופייניים: התנשפויות כבדות, התעטשויות, שיעול, חרחור ונזלת, שיתוק כנפיים ו/או רגליים, רעידות צוואר, סיבובי ראש, הליכה בסיבובים ושילשול. 
אחוזי התמותה משתנים ותלויים בזן הנגיף. לעיתים התמותה יכולה להיות פתאומית וגבוהה. סימנים נפוצים הינם ירידה בהטלה, ביצי ניילון וצורה וצבע ביצה חריגים. בעופות מחוסנים הסימנים יכולים להיות פחות חריפים. בבני אדם הנחשפים לנגיף ניתן לראות בעיקר דלקת בלחמית העין (קונג'ונטיביטיס).

 
המחלה אנדמית בישראל ונמצאת בצפון הארץ​. כמו כן, המחלה נמצאת בארצות ערב, אסיה, אפריקה, מרכז ודרום אמריקה, בצורתה האלימה.

​אבחון המחלה נעשה על ידי מטושי קנה וביב העוברים PCR לצורך זיהוי הנגיף ובדיקות דם לסרולוגיה להערכת כייל הנוגדנים אשר מעידים על תגובה חיסונית של העופות. סימנים קליניים כמו ירידה בהטלה ומוות פתאומי, יכולים לעורר חשד למחלה. לאחר האבחון, המשק מוטל בהסגר של 3 ו- 10 ק"מ.

 
הניוקסל הינה מחלה נגיפית ולכן אין טיפול במחלה. ישנה חשיבות גבוהה למניעה של המחלה על ידי שילוב של חיסונים ושמירה על בטיחות ביולוגית. חיסון כנגד מחלת הניוקסל הינו חיסון חובה. ישנם פרוטוקולים שונים של חיסונים לשלוחות השונות המשלבים חיסונים חיים מוחלשים וחיסונים מומתים. החיסון מגן על העופות מפני סימנים חריפים של המחלה, אך לא מגן מפני הדבקות והפצה של הנגיף. יש לפעול על פי תנאי ההסגר. 

 
הניוקסל היא מחלה המחייבת דיווח לשירותים הווטרינריים ולכן בכל מקרה של חשד יש לפנות לרופא וטרינר המטפל להמשך איבחון.​

 

 

שינויים בהתנהלות אגף הפיקוח על מזון לבעלי חיים בעקבות משבר קורונהhttps://www.moag.gov.il/vet/Yechidot/mispo/Pages/pikuah_mazon_herum.aspxשינויים בהתנהלות אגף הפיקוח על מזון לבעלי חיים בעקבות משבר קורונהבימים אלה, בעקבות החלת תקנות לשעת חירום, ישנם שינויים במתכונת קבלת קהל של האגף, בתחום מתן היתרי מזון לבעלי חיים ובנוגע להגדרת מפעלים חיוניים לשעת חירום.
הודעה ליצרני ויבואני מזון לבעלי חיים - 7.4.20https://www.moag.gov.il/vet/Yechidot/mispo/pirsumim/2020/Pages/hodaa_yevuanim_yatzranim.aspxהודעה ליצרני ויבואני מזון לבעלי חיים - 7.4.20
הבהרת השירותים הווטרינריים בנוגע לתכשיר "סימקסין X" המיוצר ומשווק על ידי חברת סיקמקס בע"מhttps://www.moag.gov.il/vet/Yechidot/TachshirimTrufot/Pirsumim/2020/Pages/simexin.aspxהבהרת השירותים הווטרינריים בנוגע לתכשיר "סימקסין X" המיוצר ומשווק על ידי חברת סיקמקס בע"מ