מערך בריאות עופות

​​​מחלת הניוקסל היא מחלה נגיפית מדבקת מאוד ממשפחת Paramyxoviridea, אשר יכולה לפגוע בעופות וציפורים. הנגיף מתחלק ל-3 זנים: לא פתוגני (לנטוגני), יותר פתוגני (מזוגני) ואלים (ולוגני).
הסימנים הקלי​​ניים בעופות משתנים מאוד ותלויים בעיקר בזן הנגיף, אך גם בסוג העוף הנדבק ובגיל העוף. ישנם עופות המשמשים כנשאים של המחלה ומפיצים אותה ללא סימני תחלואה.

סימנים קליניים אופייניים: התנשפויות כבדות, התעטשויות, שיעול, חרחור ונזלת, שיתוק כנפיים ו/או רגליים, רעידות צוואר, סיבובי ראש, הליכה בסיבובים ושילשול. 
אחוזי התמותה משתנים ותלויים בזן הנגיף. לעיתים התמותה יכולה להיות פתאומית וגבוהה. סימנים נפוצים הינם ירידה בהטלה, ביצי ניילון וצורה וצבע ביצה חריגים. בעופות מחוסנים הסימנים יכולים להיות פחות חריפים. בבני אדם הנחשפים לנגיף ניתן לראות בעיקר דלקת בלחמית העין (קונג'ונטיביטיס).

 
המחלה אנדמית בישראל ונמצאת בצפון הארץ​. כמו כן, המחלה נמצאת בארצות ערב, אסיה, אפריקה, מרכז ודרום אמריקה, בצורתה האלימה.

​אבחון המחלה נעשה על ידי מטושי קנה וביב העוברים PCR לצורך זיהוי הנגיף ובדיקות דם לסרולוגיה להערכת כייל הנוגדנים אשר מעידים על תגובה חיסונית של העופות. סימנים קליניים כמו ירידה בהטלה ומוות פתאומי, יכולים לעורר חשד למחלה. לאחר האבחון, המשק מוטל בהסגר של 3 ו- 10 ק"מ.

 
הניוקסל הינה מחלה נגיפית ולכן אין טיפול במחלה. ישנה חשיבות גבוהה למניעה של המחלה על ידי שילוב של חיסונים ושמירה על בטיחות ביולוגית. חיסון כנגד מחלת הניוקסל הינו חיסון חובה. ישנם פרוטוקולים שונים של חיסונים לשלוחות השונות המשלבים חיסונים חיים מוחלשים וחיסונים מומתים. החיסון מגן על העופות מפני סימנים חריפים של המחלה, אך לא מגן מפני הדבקות והפצה של הנגיף. יש לפעול על פי תנאי ההסגר. 

 
הניוקסל היא מחלה המחייבת דיווח לשירותים הווטרינריים ולכן בכל מקרה של חשד יש לפנות לרופא וטרינר המטפל להמשך איבחון.​

 

 

התפרצויות שפעת העופות H5N8https://www.moag.gov.il/vet/Yechidot/Ofot/Shapaat_ofot/Pages/H5N8.aspxהתפרצויות שפעת העופות H5N8​​​​​​​​​​​​בחודש נובמבר 2016 אובחן לראשונה בישראל נגיף שפעת עופות מסוג H5N8.
עדכונים לאירוע פה וטלפיים בעדר השייך לקיבוץ מלכיה שהחל בתאריך - 11.1.21https://www.moag.gov.il/vet/Yechidot/VetBasade/Pirsumim/2021/Pages/pe_tlafaim_malchia_12-1-21.aspxעדכונים לאירוע פה וטלפיים בעדר השייך לקיבוץ מלכיה שהחל בתאריך - 11.1.21
דיווח המשך מספר 2 ל-O.I.E פה וטלפיים - 14.1.21https://www.moag.gov.il/vet/Yechidot/Apidmiology/dohot_dhufim_oie/2021/Pages/Follow-up-report-2-FMD-14-01-21.aspxדיווח המשך מספר 2 ל-O.I.E פה וטלפיים - 14.1.21