דיווח על הזנחה / התעללות בבעלי חיים

הכרת החקיקה בנושא, והגורמים המוסמכים לאכוף את החוק, וכמו כן, דיווח מסודר ואמין במקרה של חשד להתעללות בבעלי חיים יאפשרו לשירותים הווטרינריים לבדוק את המקרה, להנחות, להסביר ולפעול לאכיפה והחרמת בעלי חיים במקרים החמורים.

חקיקה  

​​​​​​חקיקה המגנה על בעלי חיים נקבעה בישראל משנת 1994, בה נחקק חוק צער בעלי חיים (הגנה על בעלי חיים), התשנ"ד-1994. ​

במהלך השנים שחלפו מאז, התווספו לחוק הראשי קובצי תקנות המסדירים תחומים שונים של החזקת בעלי חיים והטיפול בהם.
ניתן לצפות במידע בדף תקנות צער בעלי חיים והגנת חיות הבר​.

צער בעלי חיים  

בעלי חיים רבים נמצאים בסביבתנו: חיות מחמד שחלקנו רואים בהן בני משפחה, חיות משק שמתוצרתן מיוצרים מוצרי מזון שונים וחיות בר החולקות איתנו גם את המגורים בערים צפופות. 
רוב האנשים המגדלים בעלי חיים מודעים לאחריות הכבדה הנובעת מכך ומעניקים לבעלי החיים שבחזקתם טיפול ראוי ונכון, אבל ישנם גם מקרים אחרים, מקרים בהם בני אדם פוגעים בבעלי חיים ומתעללים בהם. 

פגיעה בבעלי חיים יכולה להיות התעללות ופגיעה מכוונת או הזנחה וחוסר יכולת לספק טיפול או תנאים מינימאליים הדרושים לבעלי החיים. בשני המקרים נגרם סבל לבעל החיים, פעולה או מחדל היכולים להגיע כדי עבירה על החוק. 

במקרים רבים התעללות בבעלי חיים נובעת מחוסר ידע והבנה של צרכי בעלי החיים המוחזקים על ידי אותו אדם. כך למשל: מתן מזון לא מתאים או חסר, כלי מים שאינם מתאימים, כלוב קטן או הבנוי מחומר שאינו מתאים, חוסר באמצעי העשרה התנהגותית, אי מתן טיפול רפואי נאות, וכו'.
חשוב לדעת כי הזנחה ממושכת יכולה להביא למידת סבל רבה, בדומה לבעלי חיים שעוברים התעללות מכוונת.

התעללות מכוונת, שמטרתה גרימת סבל לבעל חיים, נעשית בדרך כלל על ידי אנשים עם בעיות רגשיות. חשוב לדעת שמחקרים רבים הראו קשר בין התעללות בבעלי חיים לבין אלימות כלפי בני אדם.

כל אחד יכול לתרום למניעת התאכזרות כלפי בעלי חיים: תשומת לב ואכפתיות הן המפתח. 
הכרת החקיקה והגורמים המוסמכים לאכוף את החוק ודיווח מסודר ואמין במקרה של חשד להתעללות בבעלי חיים יאפשרו לנו לבדוק את המקרה, להנחות ולהסביר במקרים מסוימים ולפעול לאכיפה והחרמת בעלי חיים במקרים החמורים.

דיווח על חשד למקרה של הזנחה של בעל חיים או התעללות בו הינו צעד חשוב ביותר לקידום רווחתם של בעלי החיים. יש להעביר לגורם מוסמך דיווח מפורט, רצוי מלווה בתיעוד המקרה.
במקרה בו מדובר בהתעללות ופגיעה מכוונת – יש חשיבות גדולה במיוחד לעדות מפורטת של מי שנכח במקום וראה את המתרחש. 
בהתאם למידע זה ייבדק האירוע ובמידת הצורך יחולצו בעלי החיים ויטופלו, ונגד המתעללים ינקטו אמצעי ענישה על פי חוק.​

איך מדווחים?  

איך מדווחים על הזנחה / התעללות או על חשד להתעללות בבעלי חיים? 
אם נתקלתם בבעל חיים ואתם חושדים כי הוא עובר התעללות או הזנחה אנא פנו אלינו, למשטרת ישראל או אל הרופא הווטרינר הרשותי בהקדם האפשרי. 

בפנייתכ​ם חשוב לציין את הפרטים הבאים:

  • מקום ותאריך האירוע.
  • פרטי המחזיק בבעל החיים.
  • הסימנים שהובילו לחשד. 
  • חשוב מאוד - צילום ותיעוד הפרטים במלואם מהווים בסיס חשוב לטיפול בתלונה. 
  • פרטי הפונה כולל מספר טלפון להתקשרות.
  • פרטי עדים שנכחו במקום (אם יש).

פרטים בסיסיים אלה חשובים כדי להתחיל חקירה בחשד להתעללות. עם זאת, גם אם אין בידכם את כל הפרטים אך יש לכם חשד להתעללות -  אל תהססו לפנות. 

​פניות בנושא ניתן להעביר אל מחלקת צער בעלי חיים בשירותים הווטרינריים באמצעות:

כתובת דוא"ל: welfare@moag.gov.il 
פקס: 03-9681661
כתובת דואר: השירותים הווטרינריים ובריאות המקנה, ת.ד. 12 בית דגן 50250.

​​

 

 

מחלת הפה והטלפיים בישוב גורן, הודעה ראשונה - 20.1.21https://www.moag.gov.il/vet/Yechidot/VetBasade/Pirsumim/2021/Pages/pe_tlafaim_goren.aspxמחלת הפה והטלפיים בישוב גורן, הודעה ראשונה - 20.1.21
עדכונים לאירוע פה וטלפיים בחוות ינאי, ליד חצור הגלילית שהחל בתאריך - 11.1.21https://www.moag.gov.il/vet/Yechidot/VetBasade/Pirsumim/2021/Pages/pe_tlafaim_yanai_12-1-21.aspxעדכונים לאירוע פה וטלפיים בחוות ינאי, ליד חצור הגלילית שהחל בתאריך - 11.1.21
מקרה כלבת מספר 2, בכלבה, בקיבוץ יפתח - 19.1.21https://www.moag.gov.il/vet/Yechidot/VetBasade/Pirsumim/2021/Pages/kalevet_iftach-19-1-2021.aspxמקרה כלבת מספר 2, בכלבה, בקיבוץ יפתח - 19.1.21